Po naszych drogach porusza się coraz więcej samochodów elektrycznych. Ten wybór auta, jak na razie nie jest dominujący, ponieważ nawet auta hybrydowe są wybierane częściej, niemniej jednak sprzedaż rośnie. Można przewidywać za jakiś czas, że samochody elektryczne będą widywane regularnie, a ich sprzedaż będzie rosła. Czy jednak elektromobilność ekologiczna jest w takim stopniu, jak się o niej mówi? Samo postawienie pytania sugeruje, że nie jest ten temat taki prosty. Sprawdźmy więc, jak to jest z ekologicznością samochodów na baterie oraz co możemy zrobić, aby w naszym kraju elektromobilność faktycznie była pro środowiskowa.

Paliwo do samochodów elektrycznych

Czym jest paliwo w elektromobilności? Jest to oczywiście prąd elektryczny. Jednak tutaj sprawa w ogóle się nie kończy, a raczej można powiedzieć, że sprawa tutaj się zaczyna. Nie jest istotne bowiem, jaka forma energii zasila nasz pojazd, ale skąd tę energię bierzemy. Różnica pomiędzy spaleniem benzyny w samochodzie spalinowym a spalaniem węgla w elektrowni, jest w zasadzie żadna. Jeśli więc kupujemy samochód elektryczny, ponieważ chcemy być EKO, to musimy cos z tym zrobić. Jakie jednak mamy alternatywy?

Panele fotowoltaiczne

W naszym kraju niestety nie mamy zbyt wielu alternatyw. W odróżnieniu od na przykład Francji, która około 80% energii bierze z elektrowni atomowych, samo ładowanie w punktach ładowania nie niesie ze sobą w zasadzie żadnych korzyści ekologicznych. Musimy iść inną drogą. Instalacja paneli fotowoltaicznych w celu zasilania samochodu elektrycznego oraz gospodarstwa domowego wydaje się jedynym logicznym rozwiązaniem. Nie pokryje ono co prawda całego zapotrzebowania na prąd naszego pojazdu i czasem do stacji ładowania trzeba będzie podjechać, jednak będą to raczej sytuacje awaryjne czy wyjątkowe. Podczas zwykłego użytkowania auta w mieście, prąd z naszej przydomowej elektrowni powinien wystarczyć. W takiej sytuacji elektromobilność EKO (pojazd elektryczny) jest, a dochodzi do tego jeszcze jedno “eko”, czyli ekonomiczność.

Jak panele fotowoltaiczne wpływają na ekonomię użytkowania auta elektrycznego?

Jak wspomnieliśmy, posiadanie własnych paneli fotowoltaicznych poprawia kwestie faktycznej ekologiczności użytkowania samochodu na prąd w Polsce. Czy jednak ekonomia takiego rozwiązania jest faktycznie uzasadniona? Faktem jest, że obecnie montaż paneli fotowoltaicznych jest droższy niż jeszcze do niedawna. Jednak musimy tutaj spojrzeć na temat perspektywicznie. Samochód elektryczny potrzebuje znacznej ilości energii elektrycznej do naładowania. Dodatkowo prąd tani nie jest, a niemal na sto procent będzie coraz droższy. Finalnie im dłużej mamy panele, tym szybciej zaczną one pokazywać swoje walory w odniesieniu do ładowania samochodu elektrycznego.

elektromobilność, panele, ekologiczność